Music Factory очима учасників | Республіка
Music Factory очима учасників

З 11 по 20 червня дві групи музикантів та арт-менеджерів із Німеччини та України взяли учать у першій частині масштабного міжнародного проекту з культурного обміну між цими країнами під назвою «Music Factory».

Виїзд до Європи для групи став символічним, адже саме в цю добу з 11 та 12 липня був відкритий режим «безвізу» з Європою.

ПРО ПРОЕКТ

Головною метою проекту «Music Factory» була ідея об’єднання музикантів та арт-менеджерів двох країн всього за один тиждень, адже коли люди працюють разом над тим, що люблять більше всього – це гарний приклад глибокої взаємодії різних культур та менталітету в одному просторі.

Музика – мова універсальна, вже в перший день ворк-шопів та репетицій стало очевидно, що всі учасники дихають музикою, попри освіту або досвід, майстерність або притаманний жанр. Така співпраця – це створення нової сторінки музичної історії двох країн та народження нового рівня культурної взаємодії.

Українці привезли з собою аутентичну музику і, в певному сенсі, деяку свободу духу для експериментів з країни, що переживає непрості часи, німці ж – віддали перевагу своїм традиціям, спираючись на академізм і більш системний підхід до колективної творчості.

І українці, і німці, вже після завершення проекту, зрозуміли – це перший досвід, що став основою для розширення творчих обріїв і бажанням робити музику по-новому.

Проект поділено на дві частини – Німеччина (Дрезден, участь у фестивалі BRN, червень 2017) та Україна (Кам`янець-Подільский, фестиваль RespublicaFEST, серпень-вересень 2017), що дасть достатньо часу не тільки для репетицій, але й для створення повноцінного перформансу у вигляді фінального концерту на одному з найбільших фестивалів України.

Альона Дмуховська, куратор проекту «Music Factory», програмний директор фестивалю RespublicaFEST:

«Ми дуже серйозно віднеслися до відбору учасників проекту – з усієї Украни було подано більше 100 заявок, тому ми їх прослуховували в 2 етапи і з допомогою знайомих експертів, котрі в музичній сфері працюють не перший рік. Дуже раді, що по факту вийшло зібрати креативних людей із зовсім різним досвідом, що стало стимулом до супер нестандартних ідей і чудових пісень у підсумку».

ПРО УЧАСНИКІВ

Українські музиканти:

Віталій Симоненко (фронтмен групи Simone Stone) – зараз експериментує з електронною музикою. В групі інколи був запальничкою, всіляко імітуючи чужі звуки та голоси.

Іван Корольов (віолончель, проект SHKLO) – грає експериментальну музику, з (як зазначає сам) шаманськими мотивами. Протягом проекту грав на віолончелі на вулицях Дрездена та Берліна, фільмуючи свої живі виступи.

Люба Гук (солістка проекту Vahomo) – співачка, грає прогресів рок, фольк та пост-рок. Її проекту лише один місяць, та завдяки «Musiс Factory» вона зрозуміла, що правильне ставлення до менеджменту дасть можливість зробити хорошу піар-кампанію і подарувати музиці нових слухачів.

Яніна Шпачинська (Zapaska) – учасниця експериментально-електронного гурту, що існує вже 7 років. У проекті обміну виконувала свою пісню, а також співала у складі тріо.

Артем Паламарчук (барабанщик гурту The Same Toy) – грає поп-рок-фанк-метал. Гурт існує не так давно, але вже вдруге їде на фестиваль Sziget. Артем у якості барабанщика брав участь у записі трьох пісень, а на фінальному концерті – миттєво опанував кахон.

Андрій Шамрай – грає на гітарі, скрипці, бас-гітарі у різних стилях, співає. Людина-оркестр, завдяки якому сольний сет на фінальному концерті став для багатьох глядачів найнезабутнішою частиною виступу.

Німецькі музиканти:

Рафаель (Raffael Mue, гітара) – грає world-music, реггі. Йому було цікаво стати частиною нового експерименту з українцями для нового досвіду на колаборацій. Він за один день зміг «влитись» у вже сформовану команду музикантів, написати німецькомовний текст до композиції і виступити бас-гітаристом та вокалістом у «Devil’s calling» – одній із пісень, яка була написана саме під час цього проекту.

Макc (Maximilian Weise, гітара, барабани, гурт Nina Kaltice) – поп/рок/джаз. Попри певні традиції та звички у музиці, став невід’ємною частину щоденних репетицій, зігравши у трьох комбінаціях. Крім того, його ді-джейські експерименти почули українці ще й на нічній сцені фестивалю BRN.

Крістін Нідден (Christin Neddens, барабани) – джаз-рок, грає у власному джаз-бенді. Продемонструвала дивовижну легкість у спілкуванні, а у грі на барабанах – неймовірний професіоналізм. За її спиною світові тури у складі численних ансамблів та оркестрів.

Єва Новачка (Ewa Nowacka, кларнет) – сlassical/pop-rock/jazz, має консерваторську освіту, співає, грає на фортепіано і кларнеті. Була однією із найскромніших учасниць, тому на знаходження порозуміння та спільних ідей потрібен був час. У підсумку, вона стала однією із найактивніших учасниць проекту, прийнявши участь у записі двох пісень на проекті і виконавши ще один власний трек, який сміливо міг би зайняти високі позиції у світових чартах!

Марія Шорн
(Maria Johanna Zschorn, фортепіано, укулеле) – грає у гурті Autumn Valley разом із Беном Шорном. Взяла участь у двох проектах українських учасників. Співачка, грає на гітарі, піаніно та укулєлє. Як зізналася сама, хоч і пише пісні, але німецьку любить менше, ніж англійську.

Бен Шорн (Ben Zschorn, гітара) – має власну групу Autumn Valley- Цей учасник став одним із найдосвідченіших з точки зору менеджерської роботи. Допоміг організувати екскурсію для арт-менеджерів у концертному агентстві «Tomato Production» та креативному кластері «WERK2 – Kulturfabrik» у Лейпцигу.

Під час подорожі у Лейпциг Олександр та Катерина зробили інтерв’ю з Беном, учасником проекту, в якому він відверто поділився думками про те, чи варто мати менеджера свого гурту і якщо так, то навіщо:

«Звичайно, музиканти можуть організовувати свою діяльність власноруч, є багато подібних прикладів. Це, так би мовити, розширює творчий простір і дає більше свободи на певних етапах творчого процесу. І, звичайно, професіоналізм – це вміння самоорганізовуватиcя і бути дисциплінованим. Але наступним кроком має стати пошук менеджера. А він має бути досвідченим. В свою чергу, менеджер не повинен робити для музиканта все взагалі, а от конкретні речі – так: організувати тур в країні або поза межами, продумати і реалізувати стратегію випуску альбому або синглу, організувати його запис і т.д. І, звісно, гурт має розуміти, що послуги такої людину не безкоштовні. Якщо гурт молодий, він повинен розуміти, чим буде розраховуватись із менеджером. Справжні професіонали не можуть працювати лише заради процесу».

ПРО WORKSHOPS ТА РЕПЕТИЦІЇ

Найбільш вагома частина проекту, звичайно, мала місце на репетиційній базі Volume11, якою керує Нільс, і де кожного дня з 10.00 до 22:00 учасники були сумлінними слухачами та практикантами для своїх викладачів. Разом із чотирма спеціалістами музичної індустрії Німеччини музиканти і менеджери загалом взяли участь у чотирьох воркшопах:

«How to make money with my music» by Anika Jankowski (Як заробляти гроші музикою) – де слухачі доторкнулися до найбуденнішого і найнеобхіднішого у роботі музикантів – як правильно підписувати договорим і взнали, що може приносити гроші додатково під час концертів;
«Songwriting» by Johannes Hautop (Написання пісень) – аналітична «творча кухня» про що і як писати хіти;
«Stage performance» by Ellen Muriel (Побудова сценічного виступу) – продемонструвала практичні вправи і показала, як краще готувати гарний виступ і працювати ефективно в команді;
«Booking» by Anika Jankowski (Букінг концертів) – Аніка розповіла про тонкощі організації турів та промо-кампанії музичних проектів, а також що організація GEMA, створена у Німеччині для захисту авторського права, дозволяє музикантам заробляти навіть попри невелику аудиторію (https://www.gema.de/en/).

Кожна лекція супроводжувалася жвавим обговоренням, презентаціями та прикладами. А найприємнішим в такому спілкуванні було те, що кожен тренер залишив ще й контакти на випадок, якщо музиканти або менеджери захочуть звернутися за порадою або допомогою у творчому і організаційному процесі.

А вже після воршопів та смачних обідів (які в Німеччині вдвічі більше українськихі!), всі разом починали «шаманити», створюючи неочікуваний, але, як стало зрозуміло в кінці, справжній симбіоз музичних бажань та можливостей.

Всі учасники постійно ротувалися між собою по трьох репетиційних залах, в результаті чого у передостанній день було створено 7 композицій, які будуть представлені вже цього вересня на фестивалі RespublicaFEST.

ПРО ФЕСТИВАЛЬ BRN ТА ЕКСКУРСІЮ ВІДОМИМИ КЛУБАМИ НОЙШТАДТУ

Незабутнім враженням став візит учасників проекту на щорічний дрезденський фестиваль BRN, мета якого змусити район Нойштадт на три дні поспіль зануритись у безкінечний калейдоскоп звуків, вражень та почуттів. І якщо ви ще не побували там – саме час купувати квитки на потяг на 2018 рік (сам фестиваль – безкоштовний). Кожні два метри з усіх вікон та балконів лунає транс, добрий драм-н-бейс, вибухове техно, метал (навіть послемилися), реггі (покачалися) або просто акустика (покачали головами).

Маса людей відпочиває та спілкується на вулицях, в кафе, парках та на кожному вільному сантиметрі. Щороку в місто саме на цей фестиваль приїжджає більше 130 тисяч відвідувачів. Незабутні враження!

Аніка Янковська, одна з тренерів проекту «Music Factory», не просто викладала теорію музичного менеджменту. Наприкінці занять вона організувала велику екскурсію Нойштадтом і фестивалем, показавши культовий клуб Шойне (Scheune), який існує 65 років. Під час проекту наші музиканти також долучилися до концерту відомих німецьких гуртів, які виступили в цьому клубі. А вже на екскурсії було пройдено кілька десятків кілометрів вулицями фестивалю, щоб побачити інші відомі клуби, в яких вночі теж відбувається музичне дійство (наприклад, Blue Note, Groove Station, Hole of Fame).

Такі активності, що бували перед творчими лабораторіями, якнайкраще поєднують людей, в певному сенсі психологічно розслабляють (до проекту всі були фактивно не знайомі) і, водночас, гуртують для досягнення цілей. Єва, Крістін, Макс, Марія, Бен та Рафаель були здивовані відкритою безпосередністю та щирістю української сторони, про що після проекту писали на фейсбуці українцям. А зі свого боку, українці побачили риси німецької ментальності, які варто переймати, коли мова йде про точні і серйозні речі. Пункутальність і витрим, разом з певною екстравертністю, підсилені музикою, народили взаємну повагу та любов між усім учасниками проекту Music Factory.

Матеріал підготовано арт-менеджерами проекту з України:

Саша Кохан – журналіст Громадського ТБ, організатор фестивалів та концертів, оператор та фотограф. Знімав всі репетиції і обіцяв зробити гарний промо-фільм про проект.

Катерина Леонова – арт-менеджер та організатор культурних заходів, менеджер Дня Вуличної Музики в Дніпрі, директор музичного проекту Piano extremist. Брала інтерв’ю у всіх, хто був не проти, а вже з липня виступить у якості менеджера двох гуртів з проекту «Music Factory».